Hengermalom 2024

A közel húsz éve a parlagon heverő malmot 2021-ben vette meg a Beltex ingatlanfejlesztő és üzemeltető cég. A területre az Építész Stúdió korábban átfogó történeti, hasznosítási előkészítő anyagon dolgozott, és egy, a lehetőségeket megmutató koncepciótervet is készítettek. A Valyo megbízása a nagyobb átalakítások előtti átmeneti használat előkészítésre szólt, az ezzel kapcsolatos tervezésre és koncepcióalkotásra.

A fél éves folyamat során több terület szakértőivel is konzultáltunk: kulturális menedzsmenttel, ingatlanfejlesztéssel, építészettörténettel foglalkozó szakértőket, hasonló helyek üzemeltetőit, helyi érintetteket és a városban működő kreatív szervezeteket is bevontuk a közös gondolkodásba. A lehetséges funkciókat a környéken élők és dolgozók igényei szerint, velük együttműködve határoztuk meg. A Kelesztés nevű pop-up eseménysorozat programja is ezt a közös gondolkodást és formálódást támogatta. Mindeközben az építész stúdió folyamatosan közreműködött az építészeti beavatkozások tervezésében. Az év végére elkészült programcsomag épít a korábbi építészeti koncepcióra, vázolja a lehetőségeket a következő 4-15 évre, és kitekintéseket tartalmaz a lehetséges folytatás irányairól.

A kutatási időszak után 2025-től a Valyo csapata elkötelezetten dolgozik azon, hogy a Budai Hengermalom területe egy új típusú köztérként éledjen újjá. A szétszabdalt tulajdoni viszonyok és a magánérdekek ellenére igyekszünk közös hangot teremteni a környék szereplői között, hogy megmutassuk, együttműködéssel és kreativitással olyan tér hozható létre, ami egyszerre szolgál a környék találkozóhelyeként és ad otthont a város értékteremtő szervezeteinek. A Hengermalom fokozatos életre keltése nemcsak Kelenföld szelídebb átalakulását inspirálhatja, hanem a város egészének példát mutathat a folyóparti területek és az ipari örökség lehetőségeinek kiaknázásában.