Dunaviz.info

A Fürdésre kiválóan alkalmas?! kampány célja a Dunafürdők megvalósíthatóságának jogi, területi, infrastrukturális és vízminőség kérdéseit körbejárni, konkrét helyszínjavaslatokat tenni. Szeretnénk, hogy néhány év múlva a Duna belvárosi szakaszán újból legalább egy, de hosszú távon több folyami uszoda, Dunafürdő üzemeljen.

ALÁÍRÁSODDAL TUDOD TÁMOGATNI A DUNAFÜRDŐKÉRT INDÍTOTT PETÍCIÓNKAT: bit.ly/dunafurdo_peticio

A DUNAVIZ.INFO tesztüzeme alatt itt közöljük az akkreditált méréseket a négy mérési pontról, valamint a Gellért téri lakossági mintavétel eredményeit. Hosszútávon a DUNAVIZ.INFO-n nemcsak a Valyo, hanem az egyéb rendszeres mérések (mint például a Római szabadstrand eredményei) és a Duna vízminőségével kapcsolatos adatok is felhasználóbarát módon lesznek elérhetők. 

Duna mintavételi eredmények

Akkreditált mintavételek eredményei

A Fürdésre kiválóan alkalmas?! projekt keretében a Valyo megbízásából a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) akkreditált Vízminőség-vizsgáló Laboratóriuma vesz havi rendszerességgel mintát négy budapesti helyszínen. A vízmintavétel során az Escherichia coli (E. coli) és az Enterococcus baktérium koncentrációját vizsgáljuk a Duna vizében. A természetes fürdővizek minőségi követelményeiről szóló 78/2008. (IV. 3.) Kormányrendelet értelmében a kijelölt fürdőhelyeken az E. coli koncentrációja nem haladhatja meg az 1500 TKE/100 ml, az Enterococcus koncentrációja pedig az 500 TKE/100 ml határértéket.

Az alábbi táblázatban mutatjuk be az eddigi eredményeket, a könnyebb olvashatóság érdekében kék színnel jelöltük azokat a mérési eredményeket, ahol megfelelő volt a Duna vizének minősége, és sárgával azokat, ahol határérték feletti koncentrációt mértünk. A természetes fürdőhely engedélyezéséhez mindkét baktériumtörzs koncentrációjának határérték alatt kell lennie.

Szent Gellért tér lakossági mintavételek eredményei

A négy helyszínen kívül, ahol akkreditált mintavételt végzünk havi rendszerességgel, a Szent Gellért térnél a Gellért kifolyó felett heti rendszerességgel vizsgáljuk a víz minőségét a lakosság bevonásával, augusztus 13-ától pedig bővítjük a lakossági mérési pontok számát, az Antall József rakparton szintén heti rendszerességű nem akkreditált méréssel . Önkénteseink segítségével történik a mintavétel, a vízminták elemzését pedig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszéke végzi. A mintavételek és a laboratóriumi vizsgálat nem akkreditált módon történik, az eredmények nem tekinthetők hivatalosnak. Célunk a heti rendszerességű mérésekkel, hogy a lakossági tudomány (citizen science) alapelveit követve lehetőséget adjunk az állampolgároknak, hogy egy tudományos kutatásba becsatlakozhassanak, valamint a heti rendszerességű mintavételek hozzásegítenek ahhoz, hogy jobban megértsük és lekövessük a Duna vízminőségének változásait. A mintavétel során törekszünk arra, hogy az akkreditált mintavétellel megegyező módszertant alkalmazzunk, de egy fontos eltérés van: a BGYH által végzett akkreditált mintavétel legalább 1 méteres vízmélységnél történik, míg az önkénteseink biztonsági okok miatt a parthoz közelebb vesznek vízmintát kb. 60-80 cm-es vízmélységnél. Feltehetően ez is magyarázza az akkreditált és a lakossági mintavétel eredményei közötti eltérést.

A vízmintavétel során az akkreditált mérésekhez hasonlóan az Escherichia coli (E.coli) és az Enterococcus baktérium koncentrációját vizsgáljuk a Duna vizében. A természetes fürdővizek minőségi követelményeiről szóló 78/2008. (IV. 3.) Kormányrendelet értelmében a kijelölt fürdőhelyeken az E.coli koncentrációja nem haladhatja meg az 1500 TKE/100 ml, az Enterococcus koncentrációja pedig az 500 TKE/100 ml határértéket. A fenti táblázatohoz hasonlóan a lakossági mintavételek eredményeinek bemutatásánál is kék színnel jelöltük azokat a mérési eredményeket, ahol megfelelő volt a Duna vizének minősége, és sárgával azokat, ahol határérték feletti koncentrációt mértünk. A természetes fürdőhely engedélyezéséhez mindkét baktériumtörzs koncentrációjának határérték alatt kell lennie.

Római-parti Plázs vízminőség

Célunk, hogy a fővárosi Duna-szakasz vízminőségével kapcsolatban elérhető adatokat felhasználóbarát módon tegyük elérhetővé a lakosság számára ezért Budapest egyetlen ingyenes dunai fürdőhelye, a Római-parti Plázs vízminőségi adatait is közöljük oldalunkon. A vízmintavételek NEM a projektünk keretében történtek, ezek megrendelője Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata.

Adatok forrása: https://obuda.hu/plazs/

 
 

Bővebben a Fürdésre kiválóan alkalmas?! projektről a honlapon olvashatsz. 


 

A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.