Budapesten nem lehet a Dunában fürdeni: eltekintve két kivételtől, az ingyenes Római szabadstrandtól és a fizetős Kopaszi-gáti strandtól. Ahhoz, hogy a budapesti kánikulákat könnyebben bírjuk ki, hozzátartozik, hogy késő tavasztól kora őszig minél több ingyenes fürdőhelyet használhassanak a városlakók.
Rengeteg kortárs külföldi példa bizonyítja, hogy a Dunához hasonló sodrású folyón is lehetséges a biztonságos fürdőzés. Budapesten is több mint tíz folyami uszoda, azaz Dunafürdő működött a XX. század közepéig. A folyami uszoda egy faszerkezet, amely a vízen lebeg, és a folyó vize folyik alatta keresztül. A szerkezet azért biztonságos, mert egy fémháló-rácsszerkezet lebeg benne, ezért az úszók nem tudnak benne elmerülni, ugyanúgy ki lehet menteni őket, mint egy medencéből. Bár már a reformkorban tele volt Budapest ilyen fauszodákkal, jelenleg önkormányzati szinten hiányzik az elszántság, hogy Budapesten újra lehessen fürdeni a Dunában.
A Fürdésre kiválóan alkalmas?! kampánnyal célunk a Dunafürdők megvalósíthatóságának jogi, területi, infrastrukturális és vízminőség kérdéseit körbejárni, konkrét helyszínjavaslatokat tenni, és ezt egy közérthető anyagban összefoglalni. A kampánnyal azt a folyamatot szeretnénk előremozdítani, hogy néhány év múlva a Duna belvárosi szakaszán újból legalább egy, de hosszú távon több folyami uszoda, Dunafürdő üzemeljen.
A folyami uszodák és Dunafürdők megvalósíthatóságáról szóló kampányunk képviseli a magas színvonalú környezetvédelemhez való jogokat és az állampolgárok egészséghez és a tiszta környezethez való jogát, azáltal, hogy a nyári kánikulában biztonságos körülmények között legyen lehetősége minden budapestinek felfrissülni.
Jelenleg az érdeklődő állampolgárok nehezen tudnak hozzájutni a Duna vízminőségéről szóló adatokhoz. A kampány egyik fontos eleme, hogy négy helyszínen végzünk a strandszezonban E.coli és Entercoccus vizsgálatokat. Négy helyszínen (Óbudai-sziget északi spicce, id. Antall József rakpart, Szent Gellért tér, Hengermalom út vége) végzünk akkreditált méréseket, négy alkalommal, mely adatok a dunaviz.info oldalon érhető el.
Emellett az egyik egykori Dunafürdő helyszínén, a Szent Gellért térnél és a pesti alsó rakparton (id. Antall József rakpart) hetente veszünk vízmintát, melyet az ELTE-TTK mikrobiológiai laboratóriumába juttatunk el.
Augusztustól a BKK Batthyány téri hajókikötő pontonján is látható vízminőségjelző installációnk, melyet az egykori balatoni viharjelző kosarak inspirálták: ha KÉK színű kosarat látsz, az megfelelő vízminőséget jelent, míg a SÁRGA nem megfelelőt. A méréshez az adatok a Lánchíd pesti hídfőjétől érkeznek, amelynek közelében működtek kétszáz éve az első folyami uszodák.
A heti vízmintavételhez személyek és/vagy két fős csapatok jelentkezését várjuk, melyre ezen az űrlapon lehet jelentkezni.
Aláírásoddal itt tudod támogatni a Dunafürdőkért indított petíciónkat: bit.ly/dunafurdo_peticio
A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.