A Valyo örömmel fogadta, hogy elkészültek a pesti alsó rakpart látványtervei, melyek tanúsítják, hogy a jövőben a gyalogosok élveznek előnyt a rakparton. Azonban köztérhasználattal, város és folyó kapcsolatával immár több, mint egy évtizede foglalkozó civil szervezetként a következőkre kívánjuk felhívni a döntéshozók és a közösség figyelmét:
~ Nagy lépés, hogy elkészültek ezek a tervek, és örülünk, hogy a Viadukt is része lett!
~ Fontosnak tartjuk, hogy a köztér fizikai átalakítása mellett készüljön el a rakpart kulturális fejlesztési koncepciója is. Egy ilyen program példákat mutat és irányelveket fektet le a RAKPART szabad, változatos hasznosítása kapcsán: fontos, hogy körültekintően ki legyenek aknázva a Duna-part és a RAKPART adta értékek és lehetőségek, hogy minél sokszínűbben, mindenki számára elérhető módon valósuljon meg a RAKPART átalakítása!
~ A sétáló és ülőfelületek mellett egyéb, szabad és változatos térhasználatot biztosító, játékos, kreatív megoldásokat szeretnénk látni a RAKPART tervein. Az elmúlt években a Jane Haining rakparton szerzett élmények során mindenki megtapasztalhatta, hogy a RAKPART nem csupán egy sétány, hanem egy olyan HELY, mely színes köztéri, rekreációs tevékenységekre alkalmas. Szeretnék, hogy ilyen tevékenységeket szolgáló elemek, terek is megjelenjenek a tervben, például játszó- és sport elemek: homokozó, pingpong asztal, tollaspálya, valamint nagyobb, összefüggő, gyepes zöldfelületek.
~ Üdvözöljük a Viaduktok megnyitását és helyreállítását, mindamellett fontosnak tartjuk, hogy ezek hosszú távú hasznosítására készüljön egy átfogó és megalapozott koncepcióterv.
💡 Az egyeztetések során hangot adtunk a RAKPART-os tapasztalatainknak és kritkát fogalmaztunk meg például a burkolatokkal kapcsolatban. A II. Antall József rakpart szakaszához hasonlóan szeretnénk, hogy a Jane Haining és a Belgrád rakparton is jelenjen meg a vízáteresztő burkolat a kockakő burkolat mellett.
Emellett érdemes lenne integrálni a tervekbe a városlakó közösség és a Fővárosba látogatók RAKPART használatának több szezonnyi visszajelzését, hiszen értékes információ és támpont lehetne egy még közösségibb, zöldebb, és élhetőbb RAKPART felé!
👉 Mit szeretnénk? A döntéshozók emeljék be ezeket az értékes tapasztalatokat a tervbe. Szívesen állunk rendelkezésükre, legyen szó olyan városüzemeltetési ötletekről, mellyel mérsékelhető a gentrifikáció, vagy fogyasztásmentes területek kialakításáról, viadukt-hasznosításról, Dunafürdőről! Várjuk a döntéshozók megkeresését!
A RAKPART-ban ennél sokkal több lehetőség van! Közvetlenebb, kreatívabb megoldásokkal lehet(ne) olyan HELLYÉ alakítani, mely valóban felkerülhet a városlakó közösség mentális térképre!
💙 Szakmai kritika, Duna-szeretettel!